TE Connectivity 10 kΩ Ceramic Composition Resistor 2 W 10 % CCR210KKB
RS Stock No.: 377-4990Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: CCR210KKB
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
10kΩ
Product Type
Resistor
Power Rating
2W
Resistor Type
Power
Packaging
Box
Tolerance ±
10%
Axial/Radial
Axial
Voltage
400V
Technology
Ceramic Composition
Series
CCR
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
200°C
Length
19mm
Diameter
7mm
Standards/Approvals
No
Width
7mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C
Product details
2 Watt CCR Series, Axial
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
sticker-462
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Resistance
10kΩ
Product Type
Resistor
Power Rating
2W
Resistor Type
Power
Packaging
Box
Tolerance ±
10%
Axial/Radial
Axial
Voltage
400V
Technology
Ceramic Composition
Series
CCR
Automotive Standard
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
200°C
Length
19mm
Diameter
7mm
Standards/Approvals
Width
7mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C