STMicroelectronics STM32WL31KBV6, STM32WL Microcontroller, 32 MHz, 128kB FLASH, 32-Pin VFQFPN
RS Stock No.: 365-198Brand: STMicroelectronicsManufacturers Part No.: STM32WL31KBV6
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical Document
Specifications
Series
STM32WL
Product Type
Microcontroller
Package Type
VFQFPN
Mount Type
Surface
Pin Count
32
Program Memory Size
128kB
Maximum Clock Frequency
32MHz
RAM Size
128kB
Maximum Supply Voltage
3.6V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1mm
Standards/Approvals
JEDEC JESD47, ISO/IEC 7816-3, EN/IEC 60335-1
Minimum Supply Voltage
1.71V
Automotive Standard
No
Program Memory Type
FLASH
Click here to find out more
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
Series
STM32WL
Product Type
Microcontroller
Package Type
VFQFPN
Mount Type
Surface
Pin Count
32
Program Memory Size
Maximum Clock Frequency
32MHz
RAM Size
Maximum Supply Voltage
3.6V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1mm
Standards/Approvals
Minimum Supply Voltage
1.71V