STMicroelectronics STLQ015M30R, 1 Linear Voltage, Voltage Regulator 150mA, 3 V 5-Pin, SOT-23
RS Stock No.: 188-9308Brand: STMicroelectronicsManufacturers Part No.: STLQ015M30R
brand-logo
View all in Voltage Regulators
Technical Document
Specifications
Regulator Type
Linear Voltage
Maximum Output Current
150mA
Number of Outputs
1
Output Voltage
3 V
Line Regulation
±0.01 %/V
Accuracy
±3%
Load Regulation
±0.002 %/mA
Mounting Type
Surface Mount
Quiescent Current
7µA
Package Type
SOT-23
Pin Count
5
Output Type
Fixed
Dimensions
2.95 x 1.6 x 1.3mm
Maximum Input Voltage
5.5 V
Height
1.3mm
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Minimum Input Voltage
1.5 V
Maximum Operating Temperature
+125 °C
Length
2.95mm
Width
1.6mm
Click here to find out more
View all in Voltage Regulators
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
sticker-462
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Regulator Type
Linear Voltage
Maximum Output Current
150mA
Number of Outputs
1
Output Voltage
3 V
Line Regulation
±0.01 %/V
Accuracy
±3%
Load Regulation
±0.002 %/mA
Mounting Type
Surface Mount
Quiescent Current
7µA
Package Type
SOT-23
Pin Count
5
Output Type
Fixed
Dimensions
2.95 x 1.6 x 1.3mm
Maximum Input Voltage
5.5 V
Height
1.3mm
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Minimum Input Voltage
1.5 V
Maximum Operating Temperature
+125 °C
Length
2.95mm
Width
1.6mm