RF Solutions ZETAPLUS-868-SO RF Module FM 868 MHz 3.6 V
RS Stock No.: 125-1246Brand: RF SolutionsManufacturers Part No.: ZETAPLUS-868-SO
brand-logo
View all in RF Modules
Technical Document
Specifications
Product Type
RF Module
Sub Type
Transceiver
Component Type
Module
Modulation Technique
FM
Maximum RF Data Rate
500kbps
Maximum Output Power
13dBm
Frequency
868MHz
Mount Type
Through Hole
Receiver Sensitivity
-116dBm
Interface Type
Serial
Minimum Supply Voltage
1.8V
Maximum Supply Voltage
3.6V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1mm
Length
16.5mm
Standards/Approvals
No
Series
ZETA
Product details
ZETAPLUS Miniature Smart RF Transceiver Module
Simple UART and SPI interface
Transmit Power +13 dBm
High Sensitivity -116 dBm @ 2.4 kbps
Data Rate maximum 500 kbps
Low Power with 10 mA Rx, 18 mA Tx, 0.5 nA Standby
Operating Voltage 1.8 V to 3.6 V
Based on Silicon Labs Si4455 Transceiver
No configuration required
No external components
Dimensions 16 x 18 mm
Wireless Modules - RF Solutions
You may be interested in
View all in RF Modules
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
sticker-462
QuantityUnit price
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Product Type
RF Module
Sub Type
Transceiver
Component Type
Module
Modulation Technique
FM
Maximum RF Data Rate
500kbps
Maximum Output Power
13dBm
Frequency
868MHz
Mount Type
Through Hole
Receiver Sensitivity
-116dBm
Interface Type
Serial
Minimum Supply Voltage
1.8V
Maximum Supply Voltage
3.6V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1mm
Length
16.5mm
Standards/Approvals
No
Series
ZETA
Product details
Simple UART and SPI interface
Transmit Power +13 dBm
Data Rate maximum 500 kbps
No configuration required
No external components
Dimensions 16 x 18 mm