RF Solutions KAPPA-M868-SO RF Module FM 868 MHz 3.6 V
RS Stock No.: 111-0160Brand: RF SolutionsManufacturers Part No.: KAPPA-M868-SO
brand-logo
View all in RF Modules
Technical Document
Specifications
Product Type
RF Module
Sub Type
Transceiver
Component Type
Module
Modulation Technique
FM
Maximum RF Data Rate
57.6kbps
Maximum Output Power
13dBm
Frequency
868MHz
Mount Type
Surface
Receiver Sensitivity
-102dBm
Interface Type
RS232
Minimum Supply Voltage
2.4V
Maximum Supply Voltage
3.6V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
2.5mm
Length
31.5mm
Standards/Approvals
No
Series
KAPPA-M
Country of Origin
Malaysia
Product details
KAPPA-M868 Radio Modem Module
• RF Carrier Frequency: 868.4 to 869.8MHz ISM Band with 5 channels
• RF Power Output: up to +13dBm
• Modulation: FSK
• Receiver Sensitivity: -121dBm @ 9600bps
• Range: up to 1000m (line of sight)
• Packet handler with CRC checking and auto-acknowledge/resend
• Programmable Unique System Identifier
• OTA Data Rate: up to 57.6kbps
• Host communication: serial UART with RTS/CTS flow control
• Connector for RF Activity LED
• Power supply: +2.4 to +3.6Vdc
• Operating temperature range: -40 to +85°C
• Dimensions: 31.5 x 11 x 2.5mm
RS Product Codes
111-0159 KAPPA-M868 SIL format
111-0160 KAPPA-M868-SO SMT format
Approvals
EN300-220
Wireless Modules - RF Solutions
You may be interested in
View all in RF Modules
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
sticker-462
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Product Type
RF Module
Sub Type
Transceiver
Component Type
Module
Modulation Technique
FM
Maximum RF Data Rate
57.6kbps
Maximum Output Power
13dBm
Frequency
868MHz
Mount Type
Surface
Receiver Sensitivity
-102dBm
Interface Type
RS232
Minimum Supply Voltage
2.4V
Maximum Supply Voltage
3.6V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
2.5mm
Length
31.5mm
Standards/Approvals
No
Series
KAPPA-M
Country of Origin
Malaysia
Product details
KAPPA-M868 Radio Modem Module
• Modulation: FSK