RS Stock No.: 125-1259Brand: RF SolutionsManufacturers Part No.: RFM95W-868S2
brand-logo
View all in LPWAN
Technical Document
Specifications
Product Type
LoRa Module
Maximum Output Power
13dBm
Receiver Sensitivity
-148dBm
Protocol Type
Lora
Supported Bus Interfaces
SPI
Minimum Supply Voltage
3.3V
Maximum Supply Voltage
3.7V
Width
16 mm
Height
1.8mm
Standards/Approvals
No
Series
RFM95W
Country of Origin
China
Product details
RFM9xW 433/868/915MHz ISM LoRa Transceivers, HopeRF
Module Features
• RF Frequency Range: 433/868/915MHz ISM Band
• Channel bandwidth: 125kHz, 250kHz or 500kHz
• RF Power Output: up to +20dBm
• Receiver Sensitivity: -119dBm @ 1.2kbps (FSK), -148dBm @ 18bps (LoRa, SF=12, CR=4/6)
• Modulation: LoRa™, FSK, GFSK, MSK, GMSK or OOK
• OTA Data Rate: up to 250kbps (FSK), up to 37.5kbps (LoRa)
• Range: up to 15km (Line of Sight)
• Packet engine up to 256 bytes with CRC
• Forward Error Correction (FEC) with selectable Coding Rate
• 127dB dynamic range RSSI
• Host communication: serial SPI
• Temperature sensor and low-battery indicator
• Power supply: +1.8V to +3.6Vdc
• Operating temperature range: -20 to +70°C
• Dimensions 16 x 16mm
RS Product Codes
125-1261 RFM98W-433S2 433MHz
125-1259 RFM95W-868S2 868MHz
125-1260 RFM95W-915S2 915MHz
Wireless Modules - HopeRF
View all in LPWAN
Stock information temporarily unavailable.
RF Solutions LoRa Module -148 dBm Receiver Sensitivity
sticker-462
Product Type
LoRa Module
Maximum Output Power
13dBm
Receiver Sensitivity
-148dBm
Protocol Type
Lora
Supported Bus Interfaces
SPI
Minimum Supply Voltage
3.3V
Maximum Supply Voltage
3.7V
Width
16 mm
Height
1.8mm
Standards/Approvals
No
Series
RFM95W
Country of Origin
China
Product details
Module Features
• 127dB dynamic range RSSI
• Dimensions 16 x 16mm
RS Product Codes
125-1261 RFM98W-433S2 433MHz
125-1259 RFM95W-868S2 868MHz