Panasonic 1μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35V dc, Surface Mount - EEEFC1V1R0AR
RS Stock No.: 708-5871PBrand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFC1V1R0AR
Capacitance
1µF
Voltage
35V dc
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
4 (Dia.) x 5.4mm
Height
5.4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
4mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Ripple Current
60mA
Tolerance
±20%
Select packaging type
sticker-462
sticker-462
QuantityUnit pricePer Reel
Specifications
Capacitance
1µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
4 (Dia.) x 5.4mm
Height
5.4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
4mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Ripple Current
60mA
Tolerance
±20%