DMC Crimp Extraction Tool, MS24256R16 Series, Crimp Contact, Extraction Tool Contact, Contact size 16 AWG
RS Stock No.: 446-210Brand: DMCManufacturers Part No.: DRK16
brand-logo
View all in Insertion & Extraction Tools
Technical Document
Specifications
Brand
DMC
Product Type
Crimp Extraction Tool
Sub Type
Extraction Tool
Contact Type
Crimp
Contact Size
16 AWG
Series
MS24256R16
Overall Length
133.35mm
Tip Width
3.48 mm
Tip Length
10.67mm
Standards/Approvals
No
Country of Origin
United States
Product details
162GB Tooling
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
sticker-462
QuantityUnit price
Technical Document
Specifications
Brand
DMC
Product Type
Crimp Extraction Tool
Sub Type
Extraction Tool
Contact Type
Crimp
Contact Size
16 AWG
Series
MS24256R16
Overall Length
133.35mm
Tip Width
3.48 mm
Tip Length
10.67mm