XP Power AC-DC Converter, BCS155PS27-C, 27.6V dc, 2.1 A, 5.6 A, 155W, Dual Output, 120 → 370 V dc, 90 →
RS Stock No.: 122-7806Brand: XP PowerManufacturers Part No.: BCS155PS27-C
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Output Voltage
27.6V dc
Output Current
2.1 A, 5.6 A
Power Rating
155W
Number of Outputs
2
Input Voltage
120 → 370 V dc, 90 → 264 V ac
Mounting Type
Chassis Mount
Package Type
Enclosed
Length
179mm
Width
98mm
Depth
56mm
Efficiency
86%
Minimum Temperature
-20°C
Maximum Temperature
+70°C
Country of Origin
China
Product details
XP Power - BCS Series of AC-DC Power Supplies
The BCS series from XP Power offers a wide range of 75, 100 and 155 W power supplies. These highly reliable, enclosed power supplies feature battery overload and reverse polarity protection as well as a low battery disconnect. The range also features a DC standby system as well as a battery charging output.
75, 100 and 155 W, enclosed power supplies
DC standby system
Optional 5 volt, 3 amp supply
Low battery disconnect
Battery charging output
Battery overload and reverse polarity protection
AC OK and battery low alarms
-20 °C to +70 °C Operating temperature
Not recommended for new designs
Switch Mode - XP Power
Stock information temporarily unavailable.
Price on Asking
sticker-462
Price on Asking
Specifications
Output Voltage
27.6V dc
Output Current
2.1 A, 5.6 A
Power Rating
155W
Number of Outputs
2
Input Voltage
120 → 370 V dc, 90 → 264 V ac
Mounting Type
Chassis Mount
Package Type
Enclosed
Length
179mm
Width
98mm
Depth
56mm
Efficiency
86%
Minimum Temperature
-20°C
Maximum Temperature
+70°C
Country of Origin
China
Product details
DC standby system
Optional 5 volt, 3 amp supply
Low battery disconnect
Battery charging output
AC OK and battery low alarms