Vishay 100μF Electrolytic Capacitor 500V dc, Through Hole - MAL215959101E3
RS Stock No.: 825-1607Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL215959101E3
Capacitance
100µF
Voltage
500V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
25 (Dia.) x 35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
25mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
3000 → 5000h
Equivalent Series Resistance
1.11Ω
Series
159 PUL-SI
Ripple Current
800mA
Leakage Current
0.104 mA
Tolerance
±20%
Product details
159 Series
159 PUL-SI Polarized Aluminium Capacitors Power Ultra Long Life Snap-In
These are non-solid electrolyte
Low ESR, high ripple current capability
High reliability
Useful life is 3000h to 5000h at 105°C
Available up to 500V
sticker-462
sticker-462
QuantityUnit price
Capacitance
100µF
Voltage
500V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
25 (Dia.) x 35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
25mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
3000 → 5000h
Equivalent Series Resistance
1.11Ω
Series
159 PUL-SI
Ripple Current
800mA
Leakage Current
0.104 mA
Tolerance
±20%
Product details
159 Series
High reliability
Available up to 500V