Vishay 220 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole - MAL215050221E3 Solder
RS Stock No.: 447-822Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL215050221E3
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel
Height
12mm
Polarity
Polar
Length
12mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
4000 h
Standards/Approvals
EU, IEC
Leakage Current
80μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
150 RMI
Product details
135 Series
Standards
CEI 384-4 L.L., climate category CEI 68 55/105/56, DIN40040 FMF
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
sticker-462
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel
Height
12mm
Polarity
Polar
Length
12mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
4000 h
Standards/Approvals
EU, IEC
Leakage Current
80μA
Tolerance
±20 %