Vishay Single Layer Ceramic Capacitor 560 pF 34 kVrms, 50kV dc ±20 % N4700 Dielectric, 715C50KT, Screw 85 °C Max Op.
brand-logo
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
560pF
Product Type
Single Layer Ceramic Capacitor
Voltage
34, 50kVrms
Mount Type
Screw
Packaging
Bulk
Series
715C50KT
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Dielectric
N4700
Package/Case
Moulded Epoxy
Minimum Operating Temperature
-30°C
Height
35mm
Diameter
37mm
Standards/Approvals
RoHS
Suppression Class
Class I
Maximum Operating Temperature
85°C
Dissipation Factor
0.2%
Terminal Type
Screw
Country of Origin
Germany
sticker-462
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
560pF
Product Type
Single Layer Ceramic Capacitor
Voltage
34, 50kVrms
Mount Type
Packaging
Bulk
Series
715C50KT
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Dielectric
N4700
Package/Case
Moulded Epoxy
Minimum Operating Temperature
-30°C
Height
35mm
Diameter
37mm
Standards/Approvals
RoHS
Suppression Class
Class I
Maximum Operating Temperature
85°C
Dissipation Factor
0.2%