Turck NI30U-M30-AN6X-H1141 Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 NPN 30V 30 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 837-5967Brand: TurckManufacturers Part No.: NI30U-M30-AN6X-H1141
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Turck
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
IP Rating
IP68
Length
62mm
Mount Type
Non-Flush
Terminal Type
4-Pin M12
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Chrome Plated Brass
Materials Detected
Plastic
Maximum Detection
30mm
Minimum Operating Temperature
-30°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
RoHS
Shielding
Unshielded
Switching Current
200mA
Output Type
NPN
Maximum Switching Frequency
500Hz
Product details
NI 30U Series
The NI 30U Series of inductive proximity sensors from Turck Banner that features Uprox+.
Turck Banner Barrel Inductive Proximity Sensors
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
Specifications
Brand
Turck
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
IP Rating
IP68
Length
62mm
Mount Type
Non-Flush
Terminal Type
4-Pin M12
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Chrome Plated Brass
Materials Detected
Plastic
Maximum Detection
30mm
Minimum Operating Temperature
-30°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
RoHS
Shielding
Unshielded
Switching Current
200mA
Output Type
NPN
Maximum Switching Frequency
500Hz