Turck NI10U-M12-AP6X-H1141 Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 x 1 PNP Uproxs 30V 10 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 227-113Brand: TurckManufacturers Part No.: NI10U-M12-AP6X-H1141
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Turck
Thread Size
M12 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
52mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
M12 x 1 Male
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Chrome Plated Brass
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-30°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
cULus
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Unshielded
Series
Uproxs
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Germany
Product details
Uprox+ Factor 1 Barrel
High impact and thermal resistance
Uprox Range
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
Specifications
Brand
Turck
Thread Size
M12 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
52mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
M12 x 1 Male
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Chrome Plated Brass
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-30°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
cULus
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Unshielded
Series
Uproxs
Switching Current
200mA