TRACOPOWER Embedded Switch Mode Power Supply SMPS, TXL 100-0524DI, 5 V dc, 24 V dc, 3.5 A, 12 A, 100W, Dual Output, 85
RS Stock No.: 418-2358Brand: TRACOPOWERManufacturers Part No.: TXL 100-0524DI
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Output Voltage
5 V dc, 24 V dc
Output Current
3.5 A, 12 A
Power Rating
100W
Number of Outputs
2
Input Voltage
85 → 264V ac
Mounting Type
Chassis Mount
Package Type
Enclosed
Length
208mm
Width
95mm
Depth
38mm
Efficiency
70 → 84%
Maximum Temperature
+70°C
Minimum Temperature
-10°C
Weight
800g
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
15W to 600W, Universal Input, Single/Multi Output, TXL Series
Wide range universal input
Compact design, metal case
Easy installation - screw terminals
Short circuit and overvoltage protection
Power factor correction to EN 61000-3-2 (PFC)
EMI/EMC complies to EN 50081-1 and EN 50082-1
Approvals
UL, cUL, CB report
Standards
UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1 2nd edition
Click here to find out more
You may be interested in
TRACOPOWER, TXLN 080-215, 9A
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
sticker-462
QuantityUnit price
Click here to find out more
You may be interested in
TRACOPOWER, TXLN 080-215, 9A
Technical Document
Specifications
Output Voltage
5 V dc, 24 V dc
Output Current
3.5 A, 12 A
Power Rating
100W
Number of Outputs
2
Input Voltage
85 → 264V ac
Mounting Type
Chassis Mount
Package Type
Enclosed
Length
208mm
Width
95mm
Depth
38mm
Efficiency
70 → 84%
Maximum Temperature
+70°C
Minimum Temperature
-10°C
Weight
800g
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
Wide range universal input
Compact design, metal case
Approvals
UL, cUL, CB report
Standards
TRACOPOWER, TXLN 080-215, 9A