Texas Instruments TPS40055PWP DC-DC, Buck Controller 5-Channel 16-Pin, HTSSOP
RS Stock No.: 661-8486Brand: Texas InstrumentsManufacturers Part No.: TPS40055PWP
brand-logo
View all in Voltage Controllers
Technical Document
Specifications
Product Type
Buck Controller
Sub Type
Buck Controller
Current Conversion Type
DC-DC
Switching Frequency
1MHz
Mount Type
Surface
Package Type
HTSSOP
Pin Count
16
Output Current
200μA
Maximum Duty Cycle
94%
Length
6.6mm
Height
1.2mm
Standards/Approvals
RoHS, REACH
Series
TPS4005
Maximum Operating Temperature
85°C
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Input Voltage
40V
Automotive Standard
No
Minimum Input Voltage
8V
Product details
DC/DC Step-Down (Buck) Controllers (External Switch), Texas Instruments
DC/DC Controllers (External Switch), Texas Instruments
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
sticker-462
QuantityUnit price
Product Type
Sub Type
Current Conversion Type
DC-DC
Switching Frequency
1MHz
Mount Type
Surface
Package Type
HTSSOP
Pin Count
16
Output Current
200μA
Maximum Duty Cycle
94%
Length
6.6mm
Height
1.2mm
Standards/Approvals
RoHS, REACH
Series
TPS4005
Maximum Operating Temperature
85°C
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Input Voltage
40V
Automotive Standard
No
Minimum Input Voltage
8V