TE Connectivity 33 Ω Wirewound Resistor 7 W 5 % SQMW733RJ
RS Stock No.: 199-8093Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: SQMW733RJ
Resistance
33Ω
Product Type
Resistor
Resistor Type
Power
Power Rating
7W
Packaging
Box
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Radial
Technology
Wirewound
Series
SQM7
Automotive Standard
No
Lead Pitch Radial
5mm
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
250°C
Height
9mm
Length
39mm
Standards/Approvals
No
Width
13mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C
Product details
7W SQM7 Series
Flameproof
Power rating of 7W at 70°C
Resistor marked with value
Overload Maximum 1000V
Working Voltage 500V
Select packaging type
sticker-462
sticker-462
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Resistance
33Ω
Product Type
Resistor
Resistor Type
Power
Power Rating
7W
Packaging
Box
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Radial
Technology
Wirewound
Series
SQM7
Automotive Standard
Lead Pitch Radial
5mm
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
250°C
Height
9mm
Length
39mm
Standards/Approvals
Width
13mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C
Product details
7W SQM7 Series
Flameproof
Power rating of 7W at 70°C
Resistor marked with value
Overload Maximum 1000V
Working Voltage 500V