TE Connectivity 15Ω Wire Wound Resistor 7W ±5% SQMW715RJ
RS Stock No.: 199-8065PBrand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: SQMW715RJ
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
15Ω
Power Rating
7W
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Series
SQM7
Maximum Operating Temperature
+250°C
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Minimum Operating Temperature
-55°C
Lead Pitch
5mm
Country of Origin
China
Product details
7W SQM7 Series
Flameproof
Power rating of 7W at 70°C
Resistor marked with value
Overload Maximum 1000V
Working Voltage 500V
Ideal for small batch production, development and R&D department
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
sticker-462
QuantityUnit pricePer Box
Specifications
Resistance
15Ω
Power Rating
7W
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Series
SQM7
Maximum Operating Temperature
+250°C
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Minimum Operating Temperature
-55°C
Lead Pitch
5mm
Country of Origin
China
Product details
7W SQM7 Series
Flameproof
Power rating of 7W at 70°C
Resistor marked with value
Overload Maximum 1000V
Working Voltage 500V