TE Connectivity 33 kΩ Metal Oxide Resistor 2 W 5 % ROX2SJ33K
Resistance
33kΩ
Power Rating
2W
Resistor Type
Power
Packaging
Ammo Pack
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Voltage
350V
Series
ROX2S
Automotive Standard
No
Package/Case
1000
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
235°C
Height
12mm
Length
16mm
Diameter
5mm
Standards/Approvals
No
Width
5.5mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C
Lead Diameter
0.70mm
Country of Origin
Thailand
Product details
TE Connectivity ROX2S Series 2W Power Metal Oxide Film Resistors
• High power in a compact form
• Excellent long-term stability
• 2W Rated dissipation at 70°C
• ±5% Resistance tolerance
• ±300ppm/°C Temperature coefficient
• 350V Limiting element voltage
• 600V (max.) Overload voltage
• 1000MΩ Insulation resistance
• Solvent resistant coating
• High surge/overload capacity
• Complete flameproof construction
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
sticker-462
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Resistance
33kΩ
Power Rating
2W
Resistor Type
Power
Packaging
Ammo Pack
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Voltage
350V
Series
ROX2S
Automotive Standard
Package/Case
1000
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
235°C
Height
12mm
Length
16mm
Diameter
5mm
Standards/Approvals
Width
5.5mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C
Lead Diameter
0.70mm
Country of Origin
Thailand
Product details
• High power in a compact form
• 2W Rated dissipation at 70°C
• ±5% Resistance tolerance
• 600V (max.) Overload voltage
• 1000MΩ Insulation resistance