TDK-Lambda, NV1-350TT-C
RS Stock No.: 479-6733Brand: TDK-LambdaManufacturers Part No.: NV1-350TT-C
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Width
76mm
Country of Origin
United Kingdom
Product details
175W & 350W Universal Input, Single/Multi Output, NV Power Series
No minimum load required
High power density
Power factor correction to EN61000-3-2
EMC meets EN55022-B
Overvoltage/current/temperature and short circuit protection
Fully regulated outputs
175W versions
Designed for 1U applications
Remote sense; O/P 1 (triple O/Ps), O/Ps 1 & 2 (quad O/Ps)
O/P 1 signal good
Suffix-N types have 'Global Interface Signals'
3mm fixing (2 either side or 4 on base)
350W versions
Integral end mounted fans
Screw terminal inputs
Signals; Module Good, Module Inhibit
4mm fixing (2 either side or 4 on base)