SICK CQ28-10NPP-KPDS12 Flat Proximity Sensor CQ28 10 mm, M8 PNP 200mA 30V 30 V dc
RS Stock No.: 284-9218Brand: SICKManufacturers Part No.: CQ28-10NPP-KPDS12
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M8
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Flat
Length
46mm
Interface Type
M8
IP Rating
IP68
Terminal Type
Width
5.5mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Polybutylene Terephthalate
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-20°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
80°C
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
EN 60947-5-2
Depth
5.5mm
Maximum Switching Frequency
10Hz
Series
CQ28
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Lithuania
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Flat
Length
46mm
Interface Type
IP Rating
IP68
Terminal Type
Width
5.5mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Polybutylene Terephthalate
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-20°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
80°C
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
EN 60947-5-2
Depth
5.5mm
Maximum Switching Frequency
10Hz
Series
CQ28
Switching Current
200mA