Rubycon 220 μF Capacitor 400 V dc, Snap-in - 400MXG220MEFCSN25X35 Radial Lead
RS Stock No.: 652-2067Brand: RubyconManufacturers Part No.: 400MXG220MEFCSN25X35
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Snap-in
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
MXG
Dissipation Factor
20%
Product details
MXG Series
General purpose aluminium electrolytic capacitors
Extended temperature range for power supply applications
Electrical connections via PCB snap-in terminals on a unified 10mm pitch
Low ESR
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
sticker-462
QuantityUnit price
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Snap-in
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
MXG
Dissipation Factor
20%
Product details
MXG Series