Recom Embedded Switch Mode Power Supply SMPS, RAC30-12SA, 12V dc, 2.5A, 30W, 1 Output, 90 → 264V ac Input Voltage
RS Stock No.: 675-5090Brand: RecomManufacturers Part No.: RAC30-12SA
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Brand
Recom
Output Voltage
12V dc
Output Current
2.5A
Power Rating
30W
Number of Outputs
1
Input Voltage
90 → 264V ac
Mounting Type
PCB Mount
Package Type
Encapsulated
Length
89mm
Width
63.5mm
Depth
25mm
Efficiency
82%
Minimum Temperature
-25°C
Weight
212g
Maximum Temperature
+70°C
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
Recom 30W, PCB Mount, Encapsulated, Switch Mode AC-DC Power Supply - RAC Series
Compact PCB mount power supply
Universal Input 90-264Vac or 120-370Vdc
3000Vac isolation
Low output ripple and noise
EMC compliance to EN 55022 Class B
Short circuit protection
Approvals
UL Recognised
Standards
UL-60950-1
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
Specifications
Brand
Recom
Output Voltage
12V dc
Output Current
2.5A
Power Rating
30W
Number of Outputs
1
Input Voltage
90 → 264V ac
Mounting Type
PCB Mount
Package Type
Encapsulated
Length
89mm
Width
63.5mm
Depth
25mm
Efficiency
82%
Minimum Temperature
-25°C
Weight
212g
Maximum Temperature
+70°C
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
Compact PCB mount power supply
3000Vac isolation