Panasonic ERA 47.5 kΩ, 0805 Thin Film Surface Mount Resistor ±0.1 % 0.125 W - ERA6AEB4752V
RS Stock No.: 708-6635Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ERA6AEB4752V
brand-logo
View all in Surface Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
47.5kΩ
Product Type
Surface Mount Resistor
Resistor Type
Precision
Technology
Thin Film
Package/Case
0805
Packaging
Punched Carrier Tape
Tolerance
±0.1 %
Voltage
100V
Power Rating
0.125W
Temperature Coefficient
-25 ppm/°C, +25 ppm/°C
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
ERA
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Height
0.5mm
Termination Style
Solder Pad
Length
2mm
Standards/Approvals
AEC-Q200, EIAJ RC-2133B, IEC 60115-8, JIS C 5201-8, RoHS
Width
1.25mm
Country of Origin
Japan
Product details
Panasonic ERA Series Size 0805 0.125W 0.1% 25ppm Metal Film Chip Resistors, 1kΩ → 1MΩ
ERA 6A metal film resistors from Panasonic offer stability in high humidity and high temperature environments, while remaining highly accurate. This series of 0805 chip resistors offers a high performance solution.
AEC-Q200 qualified
Small temperature coefficient of resistance
Small resistance tolerance
Excellent linearity and low current noise
0.125 W power rating
Applications
These metal film resistors are AEC-Q200 qualified and are suitable for automotive applications.
Standards
IEC 60115-8, JIS C 5201-8, EIAJ RC-2133B
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
Specifications
Resistance
47.5kΩ
Product Type
Surface Mount Resistor
Resistor Type
Precision
Technology
Thin Film
Package/Case
0805
Packaging
Punched Carrier Tape
Tolerance
±0.1 %
Voltage
100V
Power Rating
0.125W
Temperature Coefficient
-25 ppm/°C, +25 ppm/°C
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
ERA
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Height
0.5mm
Termination Style
Solder Pad
Length
2mm
Standards/Approvals
Width
1.25mm
Country of Origin
Japan
Product details
AEC-Q200 qualified
Small resistance tolerance
0.125 W power rating