Panasonic 150 μF Capacitor 100 V dc, Surface Mount Solder - EEVFK2A151M 0125
RS Stock No.: 537-0663Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEVFK2A151M
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
150μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
16.5mm
Polarity
Polar
Length
16.5mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
793mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
170mΩ
Series
FK SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
• Surface Mount
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
150μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
16.5mm
Polarity
Polar
Length
16.5mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
793mA
Leakage Current
3μA
170mΩ