Panasonic 4.7 μF Capacitor 400 V dc, Surface Solder - EEVEB2G4R7Q Surface Mount
RS Stock No.: 166-7043Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEVEB2G4R7Q
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
4.7μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface
Packaging
Tape
Height
16.5mm
Polarity
Polar
Length
12mm
Package/Case
Surface Mount
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
4000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
50mA
Leakage Current
122.8μA
Series
EB
Automotive Standard
No
Country of Origin
Japan
Product details
EB-V Series
High ripple current
Low ESR
Long service life
Operating temperatures up to +105°C
Endurance: 105°C 3000 h to 5000 h
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
Specifications
Capacitance
4.7μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface
Packaging
Tape
Height
16.5mm
Polarity
Polar
Length
12mm
Package/Case
Surface Mount
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
4000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
50mA
Leakage Current
122.8μA
Series
EB
Automotive Standard
No
Country of Origin
Japan
Product details
EB-V Series
High ripple current
Low ESR
Long service life