Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEUFR1H221 Radial Lead
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Capacitance
220μF
Mount Type
Through Hole
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
8000 h
Lead Pitch
5mm
Series
FR-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
110μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Product details
FR Series 35 V to 63 V
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
Product Type
Capacitance
220μF
Mount Type
Through Hole
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
8000 h
Lead Pitch
5mm
Series
FR-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
110μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Product details
FR Series 35 V to 63 V