Panasonic 3300 μF Capacitor 16 V dc, Through Hole - EEUFR1C332L Radial Lead
RS Stock No.: 708-3686Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR1C332L
Capacitance
3300μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
528μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
Specifications
Capacitance
3300μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
528μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V