Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1V221 Radial Lead
Capacitance
220μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
4000 h
Leakage Current
77μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Product details
FM Series 25 V to 50 V
Click here to find out more
You may be interested in
Non-polar electrolytic NK cap,35V 220uF
Price on AskingEach (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
220μF
Product Type
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
4000 h
Leakage Current
77μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Product details
FM Series 25 V to 50 V
Applications