Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1E221 Radial Lead
Capacitance
220μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
3000 h
Leakage Current
55μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Product details
FM Series 25 V to 50 V
sticker-462
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
3000 h
Leakage Current
55μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Product details
FM Series 25 V to 50 V