Panasonic 68 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole - EEUFC1V680 Radial Lead
Capacitance
68μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Construction
Radial Can
Packaging
Bag
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Series
FC
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.12%
sticker-462
Specifications
Capacitance
68μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Construction
Radial Can
Packaging
Bag
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Series
FC
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.12%