Panasonic 2.2 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1H2R2 Radial Lead
Capacitance
2.2μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
1.8Ω
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 1uF - 100uF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
sticker-462
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
2.2μF
Product Type
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Tolerance
±20 %
1.8Ω
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 1uF - 100uF