Panasonic 5600μF Aluminium Electrolytic Capacitor 10V dc, Through Hole - EEUFC1A562
RS Stock No.: 107-9602Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1A562
Capacitance
5600µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
5000h
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20%
Series
FC Radial
Equivalent Series Resistance
22mΩ
Ripple Current
2.555A
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
sticker-462
QuantityUnit pricePer Bag
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
5600µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
5000h
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20%
Series
FC Radial
Equivalent Series Resistance
22mΩ
Ripple Current
2.555A
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF