Panasonic 1800 μF Capacitor 10 V dc, Through Hole - EEUFC1A182S Radial Lead
RS Stock No.: 572-407Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1A182S
Capacitance
1800μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
43mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
sticker-462
sticker-462
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
1800μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20 %
43mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF