Panasonic 100μF Aluminium Electrolytic Capacitor 350V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2V101
RS Stock No.: 699-7525PBrand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUEE2V101
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100µF
Voltage
350V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 31.5mm
Height
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
10000h
Lead Pitch
7.5mm
Ripple Current
1.6A
Tolerance
±20%
Series
EE RADIAL
Polarised
Polar
Product details
EE Series
High ripple current
Excellent endurance
Low impedance
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
sticker-462
QuantityUnit price
Specifications
Capacitance
100µF
Voltage
350V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 31.5mm
Height
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
10000h
Lead Pitch
7.5mm
Ripple Current
1.6A
Tolerance
±20%