Panasonic 68μF Aluminium Electrolytic Capacitor 250V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2E680S
RS Stock No.: 699-7470Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUEE2E680S
Capacitance
68µF
Voltage
250V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 20mm
Height
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20%
Series
EE RADIAL
Polarised
Polar
Ripple Current
1.4A
sticker-462
Capacitance
68µF
Voltage
250V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 20mm
Height
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20%
Series
EE RADIAL
Polarised
Polar
Ripple Current
1.4A