Panasonic 220μF Aluminium Electrolytic Capacitor 250V dc, Radial, Through Hole - EEUED2E221
Capacitance
220µF
Voltage
250V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 40mm
Height
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000h
Polarised
Polar
Tolerance
±20%
Series
ED RADIAL
Ripple Current
2.1A
Product details
ED Series
Low profile options available with a height of 20 mm
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
sticker-462
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
220µF
Voltage
250V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 40mm
Height
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000h
Polarised
Polar
Tolerance
±20%
Series
ED RADIAL
Ripple Current
2.1A
Product details
ED Series