Panasonic 150μF Aluminium Electrolytic Capacitor 250V dc, Radial, Through Hole - EEUED2E151
RS Stock No.: 434-0289Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUED2E151
Capacitance
150µF
Voltage
250V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 31.5mm
Height
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20%
Series
ED RADIAL
Ripple Current
1.8A
Polarised
ED Series
Low profile options available with a height of 20 mm
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
sticker-462
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
150µF
Voltage
250V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 31.5mm
Height
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20%
Series
ED RADIAL
Ripple Current
1.8A
Polarised
ED Series