Panasonic 68μF Electrolytic Aluminium Electrolytic Capacitor 450V dc, Through Hole - EETED2W680HJ
RS Stock No.: 790-0112Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EETED2W680HJ
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
68µF
Voltage
450V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
22 (Dia.) x 30mm
Height
30mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
22mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
3000h
Lead Pitch
10mm
Tolerance
±20%
Equivalent Series Resistance
1.95Ω
Series
ED type TS
Ripple Current
1.08A
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Price on Asking
Select packaging type
sticker-462
Price on Asking
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
68µF
Voltage
450V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
22 (Dia.) x 30mm
Height
30mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
22mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
3000h
Lead Pitch
10mm
Tolerance
±20%
Equivalent Series Resistance
1.95Ω
Series
ED type TS
Ripple Current
1.08A