Panasonic 10 μF Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEHC1C100R 2000
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Product Type
Capacitor
Capacitance
10μF
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Polarity
Polar
Height
5.8mm
Length
5.5mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Termination Type
Solder
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Series
HC SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Ripple Current
28mA
Tolerance ±
20%
Dissipation Factor
0.2%
Product details
HC Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
sticker-462
QuantityUnit pricePer Pack
Product Type
Capacitor
Capacitance
10μF
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Polarity
Polar
Height
5.8mm
Length
5.5mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Termination Type
Solder
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Series
HC SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Ripple Current
28mA
Tolerance ±
20%
Dissipation Factor
0.2%