Panasonic 100 μF Capacitor 6.3 V dc, Surface Mount Solder - EEEFPJ101UAR 1000
RS Stock No.: 568-874Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFPJ101UAR
Capacitance
100μF
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Equivalent Series Resistance ESR
360mΩ
Series
FP SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Product details
FP Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Long life
High reliability
High ripple current
Low impedance
Surface mount
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Panasonic 100 μF Capacitor 6.3 V dc, Surface Mount Solder 1000
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
100μF
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
360mΩ
Series
FP SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Product details
FP Series
Long life
High reliability
High ripple current
Low impedance
Applications