Panasonic 47 μF Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFPC470UAR 1000
RS Stock No.: 568-474Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFPC470UAR
Capacitance
47μF
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Equivalent Series Resistance ESR
360mΩ
Series
FP SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Product details
FP Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Long life
High reliability
High ripple current
Low impedance
Surface mount
Applications
Select packaging type
sticker-462
Capacitance
47μF
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
360mΩ