Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFP1V101AP 500
RS Stock No.: 568-913Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFP1V101AP
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Carrier Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
850mA
Equivalent Series Resistance ESR
80mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FP Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Long life
High reliability
High ripple current
Low impedance
Surface mount
Applications
Select packaging type
sticker-462
sticker-462
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Carrier Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
850mA
80mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%