Panasonic 100 μF Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFP1C101AV 1000
RS Stock No.: 249-1297Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFP1C101AV
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Polarity
Polar
Length
6.1mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Automotive Standard
AEC-Q200
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
0.26Ω
Series
FP
Dissipation Factor
0.16%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
sticker-462
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Polarity
Polar
Length
6.1mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Automotive Standard
AEC-Q200
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
Leakage Current
3μA
0.26Ω
Series
FP
Dissipation Factor
0.16%