Panasonic 4.7 μF Capacitor 80 V dc, Surface Mount - EEEFK1K4R7L
RS Stock No.: 262-1577Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1K4R7L
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
4.7μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
5.8mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
40mA
Leakage Current
3.7μA
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FK
Dissipation Factor
0.08%
Country of Origin
Malaysia
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
sticker-462
QuantityUnit pricePer Tape
Specifications
Capacitance
4.7μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
5.8mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
40mA
Leakage Current
3.7μA
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FK
Dissipation Factor
0.08%