Panasonic 68 μF Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1E680P 1000
RS Stock No.: 708-3419Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1E680P
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
68μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Length
7.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Leakage Current
3μA
Series
FK SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.14%
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
• Surface Mount
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Panasonic 68 μF Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder 1000
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
sticker-462
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
68μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Length
7.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Leakage Current
3μA
Series
FK SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.14%
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified