Panasonic 4.7μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Surface Mount - EEEFC1V4R7AR
RS Stock No.: 708-5887PBrand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFC1V4R7AR
Capacitance
4.7µF
Voltage
35V dc
Technology
Electrolytic
Dimensions
4 (Dia.) x 5.4mm
Height
5.4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
4mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Ripple Current
60mA
Tolerance
±20%
Select packaging type
sticker-462
sticker-462
QuantityUnit pricePer Reel
Specifications
Capacitance
4.7µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Technology
Electrolytic
Dimensions
4 (Dia.) x 5.4mm
Height
5.4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
4mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Ripple Current
60mA
Tolerance
±20%