Panasonic 220μF Electrolytic Capacitor 25V dc, Surface Mount - EEEFC1E221AP
RS Stock No.: 708-5865PBrand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFC1E221AP
Capacitance
220µF
Voltage
25V dc
Technology
Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 10.2mm
Height
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Tolerance
±20%
Ripple Current
670mA
Select packaging type
sticker-462
sticker-462
QuantityUnit pricePer Reel
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Technology
Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 10.2mm
Height
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Tolerance
±20%
Ripple Current
670mA