Panasonic 4.7μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25V dc, Radial, Through Hole - ECE-A1VN4R7U
RS Stock No.: 807-3637Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECE-A1VN4R7U
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
4.7µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Ripple Current
120 (Maximum)mA
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%
Series
SU-A (Bi-polar)
Product details
SU Series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
sticker-462
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
4.7µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Ripple Current
120 (Maximum)mA
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%