Panasonic 2200μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35V dc, Radial, Through Hole - ECA1VHG222
RS Stock No.: 108-4611Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1VHG222
Capacitance
2200µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000h
Series
NHG
Ripple Current
1.26A
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%
Country of Origin
Malaysia
Product details
NHG Series
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
sticker-462
QuantityUnit pricePer Bag
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
2200µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000h
Series
NHG
Ripple Current
1.26A
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%